Wbrew społecznemu przekonaniu, architekt krajobrazu to nie jest ładniejsza nazwa na zawód ogrodnika. Nie tylko w Polsce, ale na całym świecie, prestiż tego zawodu szybko rośnie, ponieważ coraz więcej ludzi docenia odpowiednio zaprojektowany krajobraz, w którym się obraca. Profesjonalista z tej branży zajmuje się planowaniem przestrzeni zielonych oraz sukcesywnym wprowadzaniem elementów przyrody do najbliższego otoczenia człowieka. Architekci krajobrazu pracują nie tylko z kwiatami, krzewami i drzewami, ale także z wodą, ukształtowaniem rzeźby terenu oraz mniejszymi elementami architektonicznymi. Jest to zawód bardzo wymagający ze względu na dużą liczbę parametrów, które należy brać pod uwagę i zmienność przyrody. Architektura krajobrazu jest dynamicznie rozwijającą się dziedziną, która będzie z roku na rok cieszyć się większym uznaniem ze względu na rosnące wymagania środowiskowe.
Gdzie może pracować architekt krajobrazu?
Architekt krajobrazu ma ogromne pole możliwości zatrudnienia. Począwszy od pracy w międzynarodowych korporacjach i profesjonalnych prywatnych biurach architektonicznych, aż po urzędy miasta lub gminy. W kwestii zatrudnienia architekt krajobrazu ma dużo szerszy wachlarz potencjalnych pracodawców. Kluczem do tego jest profesjonalnie skompletowane portfolio, rzetelne wykształcenie oraz zaradność. Taka osoba może szukać pracy w jednostkach administracji, zajmować się zarządzaniem i planowaniem zieleni miejskiej lub być doradcą-ekspertem w firmie deweloperskiej. Oczywiście jedną z opcji jest też freelance, czyli praca na własny rachunek. Jeśli interesuje Cię ten temat, sprawdź koniecznie https://architectu.pl/miszmasz/Gdzie-pracuje-architekt-krajobrazu.
Jak przygotować się do zawodu?
Podstawowym narzędziem w pracy jako architekt krajobrazu jest oczywiście specjalistyczna wiedza z wielu dziedzin – ogrodnictwa, botaniki, urbanistyki i klasycznej architektury, ale także kreatywność i otwarta wyobraźnia. Wiele osób zaczyna swoją przygodę jeszcze przed początkiem studiów poprzez zamiłowanie do rysunku. Bez wątpienia jest to bardzo ważna umiejętność, niezbędna do dostania się na studia, a następnie używana bez przerwy, dlatego warto wcześniej zacząć się do tego przygotowywać. Dużo osób zapomina, że niezwykle ważnym elementem pracy architekta krajobrazu jest kontakt z ludźmi. Umiejętność efektywnej rozmowy z klientem, aby dobrze doradzić w kwestii doboru roślin, małej architektury ze względu na rodzaj podłoża, klimat i położenie jest nieoceniona. W tym obszarze najbardziej pomoże stałe pogłębianie swojej wiedzy za pomocą profesjonalnych kursów dokształcających, a także czytanie artykułów w magazynach branżowych oraz śledzenie najnowszych informacji na portalach architektonicznych.