Hortensja ogrodowa, kiedy sadzić?

Hortensja ogrodowa, kiedy sadzić?

Hortensja nazywana często królową ogrodów, swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim pięknym kwiatom. Można ją uprawiać zarówno w donicach jaki w gruncie. Aby odwdzięczyła się atrakcyjnymi kwiatami, warto dobrze przygotować się do jej posadzenia. Z artykułu dowiesz się jak postępować z hortensją ogrodowa od zakupu po sadzenie.

Hortensja ogrodowa – charakterystyka w pigułce. 

Hortensja ogrodowa to krzew dorastający do około 1,5 metra. Pokrój rośliny różni się w zależności od gatunku, ciężaru kwiatów, sposobu cięcia. Pokrój krzewów może być kulisty, zwarty, lub rozłożysty. Co charakteryzuje i co lubi ta piękna roślina:

  • stanowisko zaciszne, półcieniste,
  • podlewanie wiosną i w czasie upałów,
  • zasilanie nawozem wiosną i latem,
  • przycinanie po przekwitnięciu w sierpniu,
  • okrywanie na zimę.

Kiedy sadzić hortensje?

Nie ma sztywnego kalendarza mówiącego o terminie sadzenia hortensji w ogrodzie. Należy jednak pamiętać o pewnych zasadach. Hortensje sprzedawane są w donicach i można je sadzić w ogrodach od wiosny do późnej jesieni. Najlepiej sadzić ją, gdy jest dość wilgotno i nie ma upału, najlepiej we wczesnych godzinach porannych. Optymalnym czasem jest koniec września i październik, oraz kwiecień i maj. Hortensje posadzone wiosną wymagają regularnego, dość obfitego podlewania. Sadzenie jesienne pomaga ograniczyć podlewanie, ale stwarza większe ryzyko przemarznięcia krzewów. Wybierając termin jesienny, bezwzględnie trzeba dokładnie okryć hortensje na zimę.

Sadzenie hortensji ogrodowej krok po kroku.

Wybierz ładną sadzonkę.

Jak rozpoznać, że hortensja w szkółce była podlewana i nawożona, świadczyć o tym będą:

  • białe korzenie,
  • zdrowe liście,
  • mocne pędy.

Od chwili zakupu do momentu posadzenia w glebie, należy przechowywać roślinę w zacienionym i osłoniętym miejscu, oraz regularnie podlewać. Pamiętaj że przed posadzeniem należy namoczyć cała bryłę korzeniową hortensji w wiadrze z woda. Po posadzeniu w wybranym miejscu nie stosuj nawozów mineralnych.

Wybierz odpowiednie stanowisko.

Miejsce, w którym chcemy uprawiać hortensję ogrodową powinno być jasne, zaciszne, ale w półcieniu. Dobrym miejscem jest stanowisko przy ścianie budynku, gdzie jest wystarczająco cicho, spokojnie i ziemia nie wysycha zbyt szybko. Hortensja lubi ziemię o odczynie kwaśnym, to nie znaczy że ph gleby 4,6-5,5 jest jedynym właściwym. Hortensja da sobie też radę w zwykłej ziemi, jeśli tylko choć trochę będziesz ją odżywiać. 

Przygotuj podłoże.

Nie tylko termin sadzenia, stanowisko, ale też podłoże w którym chcesz posadzić hortensje jest bardzo istotne. Należy pamiętać, że ziemia pod uprawę hortensji powinna być żyzna, przepuszczalna, dobrze napowietrzona i zapewniająca odpowiednią ilość wody roślinie. Zanim rozpoczniesz sadzenie hortensji, dokładnie oczyść wybrane stanowisko ze wszelkich nieczystości i chwastów.

Hortensja ogrodowa to roślina która zachwyca i dodaje uroku w każdym ogrodzie. Warto zatem, stworzyć jej odpowiednie warunki do wzrostu, aby mogła cieszyć oczy przepięknymi kwiatami. 

 

 

Dodaj komentarz