Ma niewielkie wymagania, co sprawia, że udaje się zawsze, wszędzie i każdemu. Zwyczajnie, rozrzuć nasiona na grządce, przyklep, podlej, i gotowe! A jak nie masz ogródka, posiej ją w doniczce albo na ligninie. Rzeżucha — samo zdrowie!
Zielony ekspres na talerzu
Rzeżucha jest jednym z symboli wielkanocnego stołu. Sieje się ją wtedy na talerzykach i w malutkich doniczkach i ustawia na białym obrusie jako symbol zielonego przebudzenia po długiej zimie. Można ją jeść i niektórzy robią to ze smakiem. Jak zapewniają dietetycy, małe listki są prawdziwą skarbnicą cennych związków. Bo witamin i soli mineralnych jest w niej tyle, że można by nimi obdzielić kilka gatunków roślin, a i tak przy pieprzycy, bo tak brzmi botaniczne imię rzeżuchy, wypadają blado. Przy tym wszystkim ma skromne wymagania uprawowe i rośnie w tempie iście ekspresowym. Zbiory zaczynają się po około 2 tygodniach od siewu, czyli szybko.
Jak i kiedy siać rzeżuchę?
Rzeżucha jest rośliną jednoroczną i uprawia się ją z nasion, które można kupić praktycznie w każdym sklepie ogrodniczym. Nasiona można siać na mokrą watę/ligninę na talerzyku, lub do skrzynek albo doniczek wypełnionych ziemią. W okresie od kwietnia do września można siać ją wprost do gruntu. Aby zachować ciągłość zbioru, wystarczy ponawiać zasiew co 14 dni. Jak siać rzeżuchę?
Rzeżucha w gruncie i w naczyniu
Rzeżucha z gruntu, a trzeba podkreślić, że maleńka roślinka nie boi się chłodu i jest jedną z pierwszych nowalijek zbieranych w ogrodzie na wiosnę, jest bez dwóch zdań najwartościowsza. Na zagonku sieje się ją w rzędy co 15 cm, zużywając około 2 g na metr kwadratowy.
Uprawiając rzeżuchę w naczyniu, sieje się ją rzutowo i siew powinien być gęsty. Czy w gruncie, czy w naczyniu, pieprzyca wymaga częstego podlewania. Roślinki są gotowe do zbioru, gdy osiągną wysokość około 7 cm. Ścina się je ostrymi nożyczkami i na talerz!
Rzeżucha dla zdrowia i urody
W to, że rzeżucha ma działanie lecznicze, wierzono od dawna. Dziś, gdy nauka rozszyfrowała jej skład chemiczny, wiemy to na pewno. Za korzystny wpływ pieprzycy na zdrowie odpowiadają cenne związki, których w roślinie nie brakuje. Rzeżucha jest bogata w jod, dobrze przyswajalne wapń i żelazo, witaminy C, A i K. Dzięki zawartości siarki korzystnie wpływa na włosy, skórę i paznokcie. Pieprzyca zalecana jest przy anemii, w chorobach tarczycy na tle niedoboru jodu, jako środek przeciwgośćcowy i rozkurczowy. Ostry smak roślina zawdzięcza olejkom siarczkowym, które pobudzają trawienie i działają odkażająco. Jadana systematycznie odmładza, przywraca rumieńce, dodaje kolorytu ziemistej cerze i ogólnie wzmacnia i energetyzuje organizm. Warto ją jeść na okrągło przez cały rok, tym bardziej że samodzielna uprawa rzeżuchy jest dziecinnie łatwa.