Jak prawidłowo sadzić drzewka owocowe?

Jak prawidłowo sadzić drzewka owocowe?

Sadzenie drzewek owocowych nie jest zbyt wymagającym zadaniem, choć konieczne jest przestrzeganie kilku zasad. Czym kierować się przy wyborze miejsca nasadzenia, jak przygotować glebę i gdzie zakupić sadzonkę? To pytania, na które warto znać odpowiedź przed rozpoczęciem prac w ogrodzie.

Wybór miejsca

Każde drzewko owocowe, niezależnie od gatunku, powinno zostać posadzone w lokalizacji pozwalającej na swobodny rozwój. Jeśli np. jabłoń uformuje koronę o średnicy 3m, to nie może ona rosnąć w miejscu bardzo zacienionym. Jabłoń rozwija się doskonale w pełnym słońcu i półcieniu, ale w zupełnym zacienieniu rośnie słabo i nie owocuje. Ważny jest także dobór gatunków, które zostaną zasądzone w sąsiedztwie, gdyż część drzewek owocowych wymaga zapylenia krzyżowego.

Wymagania glebowe

Wszystkie drzewka owocowe wymagają gleby głębokiej. Dobrze tolerują lekkie gleby gliniaste i pyłowe. Ciężkie gleby gliniaste i podmokłe nie są odpowiednie dla drzewek owocowych. Rośliny rosnące na glebach piaszczystych, należy obficie podlewać podczas suszy. 

Przed sadzeniem drzewka owocowego warto dodać do gleby torfu odkwaszonego lub kompostu. W tym celu należy wykopać dołek o szerokości około 50 cm i wybraną ziemię wymieszać z torfowym substratem, w proporcji 1:1. 

Zakup drzewek

Najlepszym miejscem zakupu sadzonek drzewek owocowych są renomowane szkółki, dostarczające wysokiej jakości roślin. Do uprawy amatorskiej doskonale nadają się drzewka owocowe odmian dawnych. Gatunki tradycyjne cechują się znaczną odpornością na niskie temperatury i choroby. W szkółce można nabyć sadzonki jednoroczne, dwuletnie lub kilkuletnie, już owocujące.

Sadzenie drzewek owocowych 

Sadzenie drzewka powinien poprzedzić uważny namysł nad wyborem miejsca,  okresem sadzenia i przygotowaniem gleby. Drzewka owocowe można sadzić jesienią lub wiosną, na przełomie kwietnia i maja. Okres sadzenia uzależniony jest od rodzaju sadzonki. Sadzonka na tzw. nagim korzeniu powinna zostać posadzona przed okresem wegetacji. Sadzonka w doniczce może zostać posadzona w późniejszym okresie, np. w maju. 

Poprawnie wykopany dołek do sadzenia musi mieć takie rozmiary, aby korzenie drzewka owocowego swobodnie się zmieściły. Na dnie dołka, należy utworzyć niewielki kopczyk i na nim osadzić sadzonkę, tak by miejsce szczepienia znajdowało się 10 cm nad ziemią. Następnie dołek należy zasypać, lekko udeptać i podlać znaczną ilością wody.

Nawożenie

Po posadzeniu na miejsce stałe, należy zasilić młodą roślinę nawozem wieloskładnikowym. Nawóz, bogaty w pierwiastki takie jak: potas, azot, wapń, fosfor i magnez, najlepiej stosować wczesną wiosną. Dawkowanie nawozu jest uzależnione od wieku i gatunku drzewka owocowego. W okresie wiosennym zalecane jest podanie około 15 dag substancji wieloskładnikowej na jedną roślinę. 

Podlewanie

Należy bezwzględnie podlać drzewka po posadzeniu. Woda sprawi, że gleba przylepi się do korzeni i wypełni ewentualne puste przestrzenie między korzeniami. Jeśli pierwszy okres wegetacji młodej rośliny przypadnie na okres suszy, to musi być ona podlewana znaczną ilością wody, gdyż, w przeciwieństwie do dorosłych drzew, ma ona płytki system korzeniowy, niezdolny do pobierania wody z głębszych warstw gleby. 

 

Dodaj komentarz