Ogród przed domem jest jego wizytówką. Każda osoba, która nas odwiedzi będzie musiała przejść przez ogród i to pierwsza rzecz, która rzuca się w oczy. Dlatego warto o niego zadbać. Ogród przed domem jest specyficznym miejscem. Musi mieć alejki, nie każda roślina się tu sprawdzi. Zobacz jak zaaranżować ogród przed domem.
Wyznacz ścieżki
Zanim podejmiesz się sadzenia jakichkolwiek roślin, w pierwszej kolejności musisz przygotować plan ogrodu. Rozrysuj ścieżki, miejsce na trawniki, klomby kwiatowe i drzewa, jeśli planujesz jakieś posadzić. Ścieżki są bazą do dalszej aranżacji. Na tym etapie zastanów się także czym chcesz je wyłożyć. Czy będą to kafelki, żwir czy może ścieżka betonowa? Ostatnie rozwiązanie wymaga dodatkowych przygotowań podłoża, które będziesz musiał uwzględnić.
Jeśli masz już wyznaczone ścieżki, to możesz zabrać się za planowanie trawników. Trawniki pełnią w ogrodzie bardzo ważną funkcję. Jest to znaczący producent tlenu, który jednocześnie działa jak regulator temperatury. Im więcej zielonej przestrzeni, tym dla nas lepiej. Szczególnie w lato. Trawniki ochładzają ziemię, w przeciwieństwie do betonu, który nagrzewa się do bardzo wysokich temperatur. Natomiast w deszczowe dni odprowadza wodę i pomaga zachować prawidłowy cykl nawadniania w ogrodzie. Dlatego urządzając ogród przed domem postaraj się zaaranżować jak najwięcej przestrzeni zielonej, a beton lub kafelki wykorzystać tylko w niezbędnych miejscach, takich jak ścieżki i podjazd. Pamiętaj, że trawa trawie nierówna. Ziarna dobierz do stopnia nasłonecznienia ogrodu i średnich temperatur, które w nim panują.
Jak najlepiej zaplanować przestrzeń w swoim ogrodzie i w co warto go wyposażyć? Możesz w tym celu wykorzystać rankingi produktów ogrodowych, które z pewnością będą wielką inspiracją, a także ułatwią zakupy.
Rośliny przed wejściem
O ile ogród jest wizytówką i znajduje się na widoku, o tyle wnętrze domu jest miejscem prywatnym. Dlatego przestrzeń przed domem możesz wykorzystać do stworzenia zielonej ściany, która zapewni Ci intymność w środku. Nawet w małym ogródku może znaleźć się drzewo. Korony drzew nie tylko dają poczucie prywatności, ale także dają cień. Co więcej, urozmaicą nam widok z okna. Pamiętaj jednak, żeby wybrać odmianę, która nie rośnie do dużych rozmiarów. Zbyt duże drzewo może być kłopotliwe. W przydomowym ogródku dobrze sprawdzą się iglaki, ale także drzewa owocowe, np. czereśnia lub jabłoń.
Przed domem bardzo często sadzi się również niższe krzewy oraz byliny, czyli rośliny wieloletnie. Z kolei pod samą ścianą domu możesz posadzić krzewy płożące, które tworzą zieloną pokrywę. Są proste i niewymagające w utrzymaniu, w dodatku raz posadzone rosną przez całe lata.