Lato może przynieść skojarzenia z przygrzewającym słoneczkiem i rozpoczęciem sezonu na opalanie… ale nie tylko! Gdy dni są ciepłe, a owoce soczyste, dla wielu z nas realny staje się powrót do babcinej kuchni i wytwarzanie własnych przetworów. Ale kiedy nadchodzi moment, by zacząć zbierać składniki?
<h2> Jakie działanie dla organizmu ma dzika róża? </h2>
Przepiękny zapach oraz głęboki kolor przetworów z dzikiej róży kuszą ludzkość od wielu wieków. Nic dziwnego, w końcu jej charakterystyczne owoce zawierają w sobie mnóstwo witaminy C, mającej cudowny wpływ na odporność organizmu. Pełne są także składników o działaniu przeciwzapalnym, wspomagającym metabolizm, przeciwreumatycznym, czy ochronnym – zwłaszcza dla wątroby. Mogą pomóc także osobom, pragnącym wyleczyć otyłość. Są bezpieczne dla seniorów i kobiet w ciąży, czy w okresie karmienia piersią.
<h2> Do czego można użyć owoców dzikiej róży? </h2>
Owoce dzikiej róży ostatnimi czasy zyskują coraz większy rozgłos zarówno w branży kosmetycznej, czy medycznej, jak i spożywczej. Preparaty dostępne w sklepikach zielarskich łatwo zastąpić tymi przygotowanymi własnoręcznie, w zaciszu swojej kuchni. Wśród dostępnych źródeł wydawniczych oraz internetowych królują zwłaszcza proste przepisy, dzięki którym można wytworzyć między innymi:
- herbatki
- mieszanki ziół
- syropy
- nalewki
- konfitury i dżemy
- ciasta
- koncentraty
- wina
<h2> Gdzie zbierać owoce dzikiej róży? </h2>
Nie każdy krzak dzikiej róży powinien być brany pod uwagę, jeżeli pragniemy użyć jego owoców do tworzenia przetworów. Należy oczywiście bezwzględnie omijać rośliny w pobliżu dróg i autostrad, gdzie powietrze jest szczególnie zanieczyszczone, m.in. metalami ciężkimi. Warto wybrać się do lasu, w jego pobliże lub choćby do parku. Najlepszym wyborem będą oczywiście owoce dzikiej róży z własnego przydomowego ogródka lub działki, ale – jak wiadomo – nie dla każdego jest to warunek możliwy do spełnienia.
<h2> Kiedy zbierać owoce dzikiej róży? </h2>
Wszystko zależy od gatunku dzikiej róży. Odmiany takie jak róża jabłkowata (Rosa villosa) oraz róża pomarszczona (Rosa rugosa) owocują na przełomie sierpnia i września, do którego połowy należy je zbierać. Z kolei najpospolitsza róża psia (Rosa canina) wraz z jej krewniakami wydaje owoce gotowe do zbioru od września do października. Do nalewek można ją zrywać nawet po pierwszych przymrozkach, mimo że traci wówczas większość właściwości i staje się mdła.
Tworzenie własnych przetworów, choć pozornie może wydawać się trudne, nie jest wcale procesem skomplikowanym – wystarczą chęci, znajomość sprawdzonych przepisów oraz odpowiednia wiedza na temat pozyskiwania składników. Dzika róża, ze względu na swój delikatny i lekko kwaskowaty posmak, piękny kolor i łatwość w znalezieniu jest idealną bazą, by rozpocząć swoją przygodę z zamykaniem lata w słoiczkach.