Główne właściwości egzotycznych gatunków drewna

Główne właściwości egzotycznych gatunków drewna

Meble ogrodowe są tak jakościowe jak jakościowe jest ich tworzywo. Przejmują właściwości materiałów, z których je wykonano i w zależności od ich rodzaju mogą inaczej sprawdzać się w życiu codziennym. Ostatnio za jedne z lepszych gatunków w branży meblarskiej uznaje się gatunki egzotyczne. To te, które nie rosną na co dzień w Polsce, a są sprowadzane do naszego kraju z innych kontynentów – głównie z Australii, Afryki oraz pewnych części Azji.

Na terenach tych trzech kontynentów panują znacznie cięższe warunki niżeli w Europie. Rosnące tam drzewa muszą im sprostać, dlatego na przestrzeni lat wyrobiły sobie naturalną barierę ochroną, która zabezpiecza je m.in. przed intensywnymi i częstymi opadami deszczu. Te gatunki nie ulegają zawilgoceniu. Cały czas żyją w warunkach wysokiej wilgoci, dlatego też w krajach europejskich niemalże nic nie jest w stanie im zaszkodzić. A w Polsce opady deszczu występują stosunkowo rzadko. Meble drewniane z gatunków egzotycznych z łatwością mogą im sprostać, dlatego zawsze można je przechowywać na zewnątrz, co jest ich niewątpliwym atutem. Nawet jeśli z jakiegoś powodu dojdzie do przemoczenia ich powierzchni, nie wpłynie to negatywnie na ich jakość. Na gatunkach egzotycznych rzadko kiedy dochodzi do rozwoju pleśni czy grzybów. Z tego powodu niektóre z nich są stosowane nawet w łazienkach i tam też znakomicie się odnajdują.

Oczywiście wyższa jakość łączy się z wyższą ceną, dlatego materiały takie jak teak, itauba czy meranti są na ogół droższe od chociażby sosny. Są one jednak inwestycją na długie lata. A czasem naprawdę lepiej zainwestować w jeden porządny komplet mebli ogrodowych, niżeli co sezon zmieniać swój zestaw wypoczynkowy i tym samym tracić całe mnóstwo pieniędzy.

Dodaj komentarz