Ogród na różowo

Sierpień 30, 2018 By admin

Ogród na różowo

Jak stworzyć elegancki ogród

Wiele roślin kwitnie na różowo, dlatego mogłoby się wydawać, że urządzenie ogrodu w tych barwach nie jest niczym trudnym. Tymczasem, aby ogród był elegancki trzeba zachować umiar i konsekwentnie dobierać rośliny. Nadmiar różu może stworzyć efekt inny od zamierzonego i zamiast eleganckiego będziemy mieć „kiczowaty” ogród.

Urządzając ogród przede wszystkim powinien  być on spójny z bryłą domu. Musi też być urządzony funkcjonalnie i estetycznie. Do nowoczesnych domów i ostrych brył najlepiej pasuje ogród urządzony elegancko, czyli jak już wspomniano widoczna powinna być konsekwencja aranżacji oraz przemyślana kompozycja. Żeby ogród uznać za elegancki, powinien dawać wrażenie uporządkowanego i zadbanego, najlepiej jeśli będą dominowały w nim 2 lub 3 kolory. Jednym z kolorów uznawanych za eleganckie jest właśnie różowy.

Ogród na różowo

Różowo kwitnące rośliny w eleganckim ogrodzie można sadzić tak, by tworzyły wielowymiarową i wielopoziomową kompozycję. Najwyższe są kwitnące na różowo drzewa. Wyglądają one najlepiej sadzone jako solitery (pojedynczo), znakomicie prezentują się też na tle wysokich roślin zielonych, np. na tle wysokiego żywopłotu z roślin kolumnowych. Drzewa kwitnące na różowo to np. magnolia i judaszowiec. Na różowo lub biało-różowo kwitną też niektóre drzewka owocowe, np. jabłonie i brzoskwinie. W eleganckim ogrodzie takie rośliny także mogą się pojawić, jednak trzeba pamiętać, by ich ilość i różnorodność nie była przytłaczająca dla schludnej kompozycji.

Niższe piętro kompozycji może być utworzone z krzewów. Wśród nich jest wiele gatunków i odmian, które idealnie nadają się do eleganckiego ogrodu. Zwykle przesądza o tym kształt różowych lub różowobiałych kwiatów i regularny pokrój rośliny. Za eleganckie uważa się kwiaty hortensji, różaneczników oraz róż – zarówno pnących jak też tych na pniu. Aranżując elegancki ogród można posadzić także kamelie o pięknych kwiatach i ozdobnych liściach lub tamaryszek, który dodaje lekkości zabudowanej i surowej przestrzeni.

Najniższą warstwę w kompozycji kwiatowej powinny stanowić rośliny kwitnące osiągające wysokość do 1 metra. Mogą to być piwonie, goździki czy zimowity.

Dodatki

W ogrodzie, w którym barwą przewodnią jest róż warto umieścić dodatki w innych barwach – do różu pasują biel, szarość i zieleń oraz odcienie fioletu i złota. Możesz zastosować jedną z tych barw na poduszkach na meble ogrodowe, kocach, ceramice, a także na elementach ozdobnych takich jak lampiony czy osłonki na doniczki. Aranżację wzbogacą też elementy drewniane lub sztuczne imitujące drewno.

COMMENTS

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Pielęgnacja ogrodu ze smartfona
Pielęgnacja ogrodu ze smartfona

Domowe podwórko Piękny ogród przed domem to marzenie nie jednego z nas. Każdy chciałby mieć kawałek zielonego trawnika, na którym...

Zamknij