Jak nakleić fototapetę na ścianę? Poradnik krok po kroku

Jak nakleić fototapetę na ścianę? Poradnik krok po kroku

Wiele lat temu, jedną z nielicznych fototapet, którą mogło spotkać się w domach była plaża z palemką pośrodku niej. Z kolei wśród tapet królowała wtedy raufaza. Tego typu dekoracje ścienne ustąpiły miejsca malowaniu ścian na gładko. Od kilku lat tapety i fototapety wracają do łask. Wszystko za sprawą ich bardzo zróżnicowanych wzorów, dzięki którym możemy w swoim mieszkaniu stworzyć niesamowity klimat. Trójwymiarowe wzory, rustykalna cegła, czy mglisty las to tylko niektóre z wielu wzorów, dzięki którym możemy upiększyć swoje cztery ściany.

Jak przykleić fototapetę?

To właśnie ogromny wybór w kwestii dostępnych na rynku tapet oraz internetowe inspiracje sprawiają, że chętnie sięgamy po fototapety i ozdabiamy nimi swoje ściany bez pomocy fachowców. W oparciu o kilka wskazówek można stworzyć wyjątkową ścianę w zaledwie kilka dni. O tym jak przykleić tapetę decyduje najczęściej instrukcja producenta, ponieważ może ona się różnić w zależności od rodzaju konkretnej fototapety. Ogólnie rzecz biorąc tapetowanie opiera się na kilku czynnościach.

Co jest potrzebne do tapetowania?

Przed przystąpieniem do tapetowania należy przygotować odpowiednie narzędzia. Są to między innymi odpowiednio wymierzona fototapeta, odpowiedni do jej rodzaju klej, wałek lub pędzel do nakładania kleju, wałek do tapetowania, szpachelka do tapetowania oraz nożyk z wymiennym ostrzem. Dużym ułatwieniem może być też stół do tapetowania, jeśli to na nim będziemy nakładać klej na powierzchnię tapety. Dodatkowo, warto przygotować też niewielki pędzelek, który pomoże nam wprowadzić klej na brzegi położonej już tapety, jeśli okażą się suche.

1. Odpowiednie przygotowanie ściany

Zapytany o to jak nakleić fototapetę fachowiec podpowie nam, że ściana powinna być odpowiednio przygotowana. Ściana pod tapetowanie musi być czysta i sucha. Dla wygody pracy i zadowalających efektów powinniśmy zadbać, aby powierzchnia była idealnie gładka. Jeśli chcemy położyć fototapetę na ścianie, na której obecnie znajduje się już tapeta, należy ją zerwać. Można w tym celu zakupić płyn do usuwania tapet dostępny w sklepie budowlanym. Jeśli powierzchnia jest nierówna, należy ją wygładzić. Ścianę wygładzoną gipsem należy dwukrotnie zagruntować. Z kolei jeśli tapetę chcemy położyć na ścianę pomalowaną farbą, należy zagruntować ją klejem do tapet. Tak przygotowaną powierzchnię należy pozostawić na jeden dzień.

2. Wyznaczenie miejsca na bryty

Aby ułatwić sobie pracę i uniknąć sytuacji, w której okaże się, że ze względu na krzywizny ściany, tapeta została źle przyklejona, warto wyznaczyć sobie miejsce na pierwszy bryt. Jeśli mamy do czynienia z krzywą ścianą należy pozostawić sobie kilkucentymetrowy margines z lewej strony, czyli tam gdzie rozpoczynamy tapetowanie. Często zdarza się, że krzywizny ściany wychodzą również w pionie, dlatego warto pozostawić sobie niewielki margines przy suficie.

3. Przygotowanie fototapety

Przed przystąpieniem do tapetowania należy sprawdzić, czy wzór zakupionej przez nas fototapety się zgadza, rozkładając kolejne odcinki na podłodze. Następnie, należy przygotować klej do fototapety zgodnie z instrukcją producenta. Przygotowany klej należy nałożyć na fototapetę szerokim pędzlem, bądź wałkiem, w zależności od tego, co zaleca producent kleju. Należy zwrócić szczególną uwagę na krawędzie tapety, które muszą być dobrze pokryte klejem. Mokry bryt należy pozostawić na kilka minut do przeschnięcia. Niektóre instrukcje podają, że należy wówczas złożyć odcinek tapety na pół, klejącą stroną do siebie, dlatego trzeba zwrócić na to uwagę.

4. Nakładanie mokrej fototapety na ścianę

Najwięcej wątpliwości w kwestii jak nakleić fototapetę generuje sam moment przykładania mokrej tapety do ściany. Warto więc zachować w tym momencie ostrożność i spokój. Dzięki wyznaczonej wcześniej pionowej linii będzie nam łatwiej przykleić pierwszy odcinek tapety. Czynność zaczynamy od przyłożenia tapety przy suficie, następnie lekko dociskamy ją dłońmi od góry do dołu. Zwracamy uwagę na to, aby podczas dociskania fototapety nie powstały fałdy, bądź pęcherzyki powietrza. Jeśli tapeta przylega już do ściany od góry do dołu, należy całą jej powierzchnię docisnąć specjalnym wałkiem do tapet. Aby tapeta dobrze przylegała do ściany w narożnikach, można sobie pomóc szpachelką do tapet. Jeśli przez krzywiznę ściany tapeta wychodzi na ścianę obok, należy ją odciąć za pomocą nożyka z wymiennym ostrzem. W przypadku, jeśli na tapecie pojawił się klej można go usunąć zwilżoną i czystą szmatką.

5. Nakładanie kolejnego brytu

Kolejny odcinek fototapety należy posmarować klejem i odczekać, tak samo jak w poprzednim kroku. Podczas nakładania brytu na ścianę zwracamy uwagę na ścisłe dopasowanie krawędzi do pierwszego brytu z uwzględnieniem elementów przedstawionych na fototapecie. Przesuwając się od góry do dołu, tapetę dociskamy najpierw w miejscu łączenia, a następnie na całym jej odcinku. Ponownie dociskamy wałkiem fototapetę i zmywamy ewentualny nadmiar kleju na jej powierzchni. Wałek może być szczególnie pomocny, jeśli zauważymy bąble powietrza pod tapetą. Wówczas, kierujemy się nim do wolnego brzegu.

6. Gniazdka i włączniki światła

Jeśli na ścianie, na której ma znaleźć się fototapeta znajdują się gniazdka lub włączniki, należy przykleić tapetę po zdjęciu ich obudowy i nożem do tapet wyciąć odpowiednią dziurę. Po zakończonej czynności można nałożyć ponownie obudowę. Należy jednak pamiętać, że gniazdko lub włącznik światła może zaburzyć estetykę tapety, którą wybraliśmy, dlatego warto przemyśleć tę kwestię i wybrać taki jej wzór, by elementy elektryczne się na niej nie odznaczały.

Jak nakleić naklejkę na ścianę?

Fototapety i tapety to nie jedyne dekoracje ścienne. Dobrze sprawdzają się również różnego rodzaju naklejki na ścianę, zwłaszcza w pokoju dla dziecka. Ściana pod naklejkę powinna być czysta, sucha i niepyląca. Aby przykleić naklejkę na ścianę należy przygotować nożyczki, poziomicę, taśmę malarską, miarkę oraz ewentualnie inne narzędzia, których użycia producent zaleca w instrukcji.

Za pomocą nożyczek wycinamy pożądane wzory. W przypadku naklejek składających się z kilku elementów, należy każdy z nich wyciąć oraz używając poziomicy i miarki rozplanować ich rozmieszczenie na ścianie. W tym celu pomocna będzie taśma malarska, za pomocą której możemy umieścić konkretne elementy na ścianie, by sprawdzić jak całość będzie się prezentować. Jeśli efekt rozmieszczonych elementów nas satysfakcjonuje możemy przystąpić do naklejania. W zależności od rodzaju zakupionej przez nas dekoracji, może ona się składać z naklejki pomiędzy dwoma arkuszami papieru, bądź tradycyjnej wersji w postaci arkusza z klejem. Należy więc zapoznać się z instrukcją.

Przykładanie naklejki do ściany należy wykonywać kawałek po kawałku, delikatnie dociskając kolejne fragmenty. Jeśli naklejka posiada powłokę, na której widać odbite place warto wspomóc się ręcznikiem papierowym. Jeśli zauważyliśmy pęcherzyki powietrza pod powierzchnią naklejki, można je usunąć poprzez dociskanie jej szpachelką do tapet, bądź jeśli nie posiadamy szpachelki, może nam pomóc tradycyjna linijka z piórnika dziecka. Niektóre naklejki w momencie dociskania wymagają użycia suszarki, która powoduje delikatne ogrzanie kleju i łatwiejsze przyleganie dekoracji do ściany.

Fototapety to jeden ze sposobów na zjawiskową metamorfozę wnętrza. Dodatkowo, świetnie sprawdzą się jeśli chcemy, aby nasze mieszkanie było oryginalne i miało niepowtarzalny styl. Niezależnie od tego, czy na dekorację swojej ściany wybierzemy fototapetę, czy niewielką naklejkę, stosując się do kilku zasad możemy bez pomocy fachowca ozdobić swoje wnętrze. Najważniejsza w tej kwestii jest cierpliwość i wyrozumiałość, zwłaszcza jeśli jest to nasze pierwsze tapetowanie. Jak w przypadku każdej umiejętności, tak również w przypadku tapetowania, ćwiczenie czyni mistrza.

Dodaj komentarz