Zmywacze do farb i paznokci.

Zmywacze do farb i paznokci.

Łatwo jest nałożyć farbę lub lakier, trudniej je usunąć. Zmywacze i rozcieńczalniki do farb często zawierają cały arsenał niebezpiecznych środków chemicznych. Niektóre rozpuszczalniki rewelacyjnie szybko usuwają farbę. Jednak te, które działają trochę wolniej, zawierają zazwyczaj mniej szkodliwych substancji.

Usuwanie powłoki malarskiej-czynność niebezpieczna?
Większość zmywaczy do farb do lakierów zawiera rozmaite rozpuszczalniki, które rozkładają spoiwa wiążące barwnik z malowanym przedmiotem. Im szybciej działa rozpuszczalnik, tym bardziej jest toksyczny i łatwopalny.


Jeśli rozpuszczalnik do farb i lakierów przedostanie się do żołądka lub oczu, może być potrzebna natychmiastowa pomoc lekarska. Przed rozpoczęciem pracy należy przeczytać zalecenia na etykiecie; gdy zdarzy się wypadek, nie będzie już na to czasu. Zawsze trzeba nosić odzież ochronną i nieprzepuszczalne rękawice. Bezpośredni kontakt z rozpuszczalnikiem często wywołuje oparzenia skóry.
Wdychanie oparów rozpuszczalnika może powodować senność, mdłości, narazić nawet na uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, a także zwiększyć ryzyko zachorowania na raka. Osoby cierpiące na choroby układu oddechowego lub z podwyższonym ciśnieniem krwi są najbardziej podatne na szkodliwe działanie rozpuszczalników. Dzieci i zwierzęta domowe należy trzymać z dala od miejsca, w którym pracujemy.

Nie warto się spieszyć.
Zmywacz z dwuchlorometanem jest wprawdzie szybki i skuteczny w działaniu, ale jednocześnie składnik ten jest jednym z najbardziej toksycznych rozpuszczalników.
Zmywacze emulsyjne wydzielają znacznie mniej oparów i zawierają mniej substancji łatwopalnych, ale działają wolniej. Typowy zmywacz dwuchlorometanowy usuwa starą farbę i lakier w ciągu 15-20 minut. Bardziej bezpieczne zmywacze emulsyjne działają niekiedy dopiero po kilku godzinach. Mogą także lekko uwydatniać słoje w drewnie, zatem konieczne bywa nieraz dodatkowe szlifowanie powierzchni.
Zmywacz często okazuje się zbędny. Starą farbę można zedrzeć za pomocą szlifierki elektrycznej lub nagrzewnicy i zdzieraka. Przed ponownym malowaniem drewno należy ponownie przeszlifować/ Farba z przed 1978 roku zawiera ołów i powinna być jak najszybciej usunięta.

Jak zmywać bezpiecznie.
Bez względu na to jaki rozpuszczalnik zostanie zastosowany, ważne jest, by przedsięwziąć następujące środki ostrożności:
1.Zakładaj zawsze okulary ochronne i noś odzież z długimi rękawami.
2.Używaj grubych rękawic z gumy, odpornej na rozpuszczalnik.
3.Noś maskę. W przypadku bardziej toksycznych zmywaczy-pół maskę dwudrożną z filtrami z węgla drzewnego. Filtry nieorganiczne wychwytują tylko cząstki stałe, nie zatrzymują zaś szkodliwych oparów.
4.Otwórz wszystkie drzwi i okna,a najlepiej, jeśli to możliwe, przenieś pracę na świeże powietrze.
5.Do ochrony powierzchni roboczych zamiast płacht malarskich używaj ułożonych warstwami gazet.
6.Jeśli używasz zmywaczy chemicznych, nie pal papierosów podczas pracy.
7.Trzymaj w pobliżu kubeł z wodą, by zmyć plamę po chlapnięciu zmywaczem
8.Porządnie uprzątnij miejsce pracy. Czyś pędzle i narzędzia benzyną lakową.
9.Skórę umyj mydłem przeznaczonym do usuwania substancji chemicznych. Pozbądź się usuniętej farby w sposób bezpieczny dla otoczenia.

Dodaj komentarz