Jak urządzić dom, aby był przytulny?

Jak urządzić dom, aby był przytulny?

Sporo osób decyduje się na zakup lub budowę domu. Nie ma się temu co dziwić, bo mieszkanie w domu posiada mnóstwo zalet. Przede wszystkim, zyskujemy całkiem sporo przestrzeni. Nie musimy także martwić się o uciążliwych sąsiadów. Poza tym, mieszkanie w domu wiąże się często także z posiadaniem ogrodu. Jeśli jednak dom ma być funkcjonalny i atrakcyjny pod względem wizualnym, musi być urządzony starannie. Co można więc zrobić, aby dom prezentował się przytulnie? Na szczęście, istnieje kilka metod, dzięki którym zaprojektujemy odpowiednią przestrzeń. Możemy działać samodzielnie bądź też zdecydować się na skorzystanie z pomocy doświadczonego projektanta wnętrz.

Urządź dom wedle swoich preferencji

Każdy z nas powinien mieć świadomość tego, że słowo “przytulny”‘ może oznaczać dla każdego co innego. Przy urządzaniu swojego lokum, należy więc przede wszystkim brać pod uwagę swoje własne preferencje. Musimy dobrze zastanowić się nad tym, czego właściwie oczekujemy. Sprawa nieco się komplikuje, jeżeli dany dom zamieszkuje kilka osób. Wówczas konieczna staje się wspólna rozmowa na temat tego, jak mają być urządzone pomieszczenia wspólne. Należą do nich zazwyczaj kuchnia, salon oraz łazienka. W najbardziej komfortowej sytuacji znajdują się osoby, które zamieszkują dom wyłącznie ze swoją drugą połówką. Podczas urządzania domu, powinniśmy pamiętać o tym, że powinien on być przede wszystkim funkcjonalny. Kwestia jego atrakcyjności jest drugorzędna. Niemniej jednak, możliwe jest urządzenie lokum, które będzie zarówno funkcjonalne, jak i atrakcyjne. Inspirację mogą stanowić dla nas chociażby kolorowe magazyny. Warto także poszukiwać ich na blogach.

Postaw na wygodne i ładne meble

Jeżeli zależy nam na posiadaniu przytulnego domu, powinniśmy zdecydować się na meble, które będą wygodne. Przytulne wnętrza kojarzą się nam bowiem z miękkością i miłymi w dotyku materiami. W salonie powinny znaleźć się więc wspaniałe fotele, w których można będzie wypocząć po stresującym nas dniu. Wydaje się, że doskonałym rozwiązaniem będą fotele typu uszak. Oprócz fotelów typu uszak, zainwestować można także w wygodną kanapę. Dobrze byłoby, gdyby wyglądała ona podobnie jak fotele. Nie musi być ona jednak identyczna. W sypialni powinno znaleźć się zaś przytulne łóżko, na którym warto umieścić poduszki oraz pikowaną kapę.

Jak powinna prezentować się przytulna kuchnia?

Wiele osób pragnie, aby ich kuchnia była urządzona przytulnie. Przede wszystkim, to pomieszczenie musi być jednak praktyczne. Wówczas zdecydowanie łatwiej będzie nam przygotować smaczne i szybkie posiłki. Wydaje się więc, że najlepszym wyborem będzie zakup funkcjonalnych mebli, takich jak lodówka, zmywarka czy kuchenka mikrofalowa. Możemy zakupić te, których wygląd nawiązuje do stylu vintage. Ustawienie ich w kuchni sprawi, że nabierze ona przytulnego wyglądu. Nie możemy zapominać również o szafkach, których blaty powinny umożliwiać wygodne krojenie. Szafki na naczynia także stanowią niezbędne wyposażenie każdej kuchni. Można zdecydować się zarówno na te wiszące, jak i na te stojące. Zazwyczaj, w kuchniach znajdują się zarówno jedne, jak i drugie. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie temu, aby z jednych zrezygnować. Wszystko zależy tylko i wyłącznie od naszych osobistych upodobań. Jeżeli kuchnia ma pełnić również funkcję jadalni, powinniśmy zdecydować się także na kupno stołu. Musi być on dosyć solidny, ale nie może sprawiać wrażenia topornego. Przy stole powinny znajdować się przynajmniej cztery krzesła. Jeżeli jednak mamy dużą rodzinę, warto umieścić przy nim nawet 6 czy 8 krzeseł.

Jak urządzić łazienkę?

Urządzenie przytulnej łazienki może nastręczać sporo trudności, zwłaszcza osobom, które mają do dyspozycji mały metraż. Tak naprawdę jednak, każda łazienka może być użyteczna i ładna, jeśli odpowiednio się postaramy. W żadnej łazience nie może zabraknąć sedesu oraz rzecz jasna umywalki. To, czy wybierzemy wannę, czy też zdecydujemy się na prysznic, zależy już tylko i wyłącznie od naszych osobistych upodobań. Jeżeli nasza łazienka jest duża, możemy śmiało zdecydować się zarówno na prysznic, jak i na wannę. To rozwiązanie może być idealne, jeśli dom zamieszkuje kilka osób o różnych preferencjach. Niektórzy bowiem uwielbiają korzystać z wanny, a inni z prysznica. Nie brakuje także i osób, które w równym stopniu lubią kąpiel w wannie, jak i przebywanie pod prysznicem. Doskonale, jeżeli pod wanną znajdzie się również jakiś puszysty dywanik. Niesamowicie istotne jest to, aby z łazienki na bieżąco usuwać puste buteleczki po kosmetykach. W przeciwnym bowiem razie, istnieje spore prawdopodobieństwo tego, że będzie zbierał się na nich kurz. Nic nie stoi na przeszkodzie temu, aby w łazience umieścić jakiegoś kwiatka. Musimy jednak liczyć się z tym, że nie wszystkim roślinom odpowiadały będą trudne warunki panujące w łazience. Mowa tu przede wszystkim o dość ograniczonym dostępie do światła, jak również o dużej wilgoci. Na pewno jednak można postawić na bluszcz.

Jakich dodatków nie może zabraknąć w przytulnym domu?

Przytulny dom oznacza nie tylko zakup mebli oraz urządzeń, ale również zakup dodatków. Dodatki trzeba jednak dobierać kierując się swoimi preferencjami. Wiele osób nie wyobraża sobie swojego domostwa bez kwiatów. Nie da się ukryć, że największą ozdobę stanowią te żywe. Niestety, nie każdy ma jednak przysłowiową rękę do roślin. Jeśli nie umiemy o nie dbać lub też nie posiadamy wystarczającej ilości czasu, warto byłoby pomyśleć o kwiatach sztucznych. Znajdziemy je zarówno w sklepach internetowych, jak i stacjonarnych. Oprócz kwiatów, możemy postawić także na figurki, czy też na rzeźby. Całkiem dobrym rozwiązaniem może okazać się także zakup obrazów. Jeśli chcemy, możemy także umieścić na ścianach swojego domu fotografie osób nam bliskich. Niektórzy lubią, jeżeli w ich domach znajdują się także ozdobne pudełka na biżuterię, jak również lampy z dekoracyjnymi abażurami. Bibeloty z całą pewnością sprawią, że nasz dom będzie prezentował się przytulnie. Trzeba jednak uważać o tym, że ich nadmiar może doprowadzić do tego, że nasze lokum będzie przypominało graciarnię. Tego z całą pewnością byśmy nie chcieli.

Czy warto skorzystać z doświadczenia projektanta wnętrz?

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy warto urządzać swój dom samodzielnie. Na to pytanie nie da się jednak udzielić prostej i jednoznacznej odpowiedzi. Wiele zależy bowiem od tego, czy chcemy podjąć wysiłek urządzania własnego lokum. Nie każdy bowiem posiada ku temu odpowiednie predyspozycje. Na tym jednak nie koniec. Niektórzy mogą bowiem nie dysponować taką ilością wolnego czasu, która pozwalałaby na wykonanie niezbędnych czynności. Z pomocą może więc przyjść nam projektant wnętrz. Poszukiwania warto rozpocząć od rodziny i znajomych. Być może ktoś, kogo znamy ma kontakt z jakimś doświadczonym projektantem. Zanim zdecydujemy się na skorzystanie z usług konkretnego projektanta, zapoznajmy się jednak z opiniami na jego temat. Im więcej tych pozytywnych, tym większe prawdopodobieństwo tego, że będziemy zadowoleni z jego usług. Unikajmy natomiast korzystania z usług fachowca, który posiada sporo negatywnych opinii. Warto byłoby także porównać cenniki poszczególnych projektantów. Zdecydowanej większości osób zależy bowiem na tym, aby usługi oferowane przez projektantów wnętrz charakteryzował korzystny stosunek ceny do jakości. Na szczęście, jeśli dobrze poszukamy, na pewno uda nam się znaleźć najlepsze rozwiązanie ze wszystkich możliwych. Nie obawiajmy się tego, że projektant nie będzie postępował zgodnie z naszymi oczekiwaniami. Fachowiec będzie bowiem kierował się naszymi wskazówkami. Jeżeli coś nam się nie spodoba, zawsze możemy poprosić o dokonanie niezbędnych zmian. Zanim jednak zdecydujemy się na rozmowę z profesjonalnym projektantem wnętrz, musimy znać swoje oczekiwania. Wówczas będziemy mogli rzetelnie przedstawić je fachowcowi.

Przytulny dom to zadbany dom!

Każdy z nas musi mieć na uwadze to, że przytulny dom to nie tylko ten, który jest atrakcyjnie urządzony i funkcjonalny. Niesamowicie istotne jest również to, aby lokum było odpowiednio zadbane. W przeciwnym bowiem razie, istnieje spore prawdopodobieństwo tego, że na półkach i blatach szybko pojawią się zabrudzenia. Dokuczać może nam także nadmiar kurzu unoszącego się w poszczególnych pomieszczeniach. Aby uniknąć tego rodzaju problemów, należy sporządzić harmonogram porządków. Wydaje się, że najlepszym rozwiązaniem będą te regularne. Używajmy szczotek, ściereczek oraz odkurzacza. Niesamowicie ważne jest także użycie odpowiednich środków myjących. Unikajmy jednak w miarę możliwości szkodliwych detergentów. Zdecydowanie lepiej byłoby postawić na naturalne środki myjące. Można znaleźć je w wielu sklepach, zarówno internetowych, jak i stacjonarnych. Możemy również zdecydować się na dyfuzor zapachowy. Dzięki dyfuzorowi zapachowemu, w naszym domu będzie unosił się niezwykle atrakcyjny aromat. Jeżeli mamy duże lokum i nie radzimy sobie z jego samodzielnym sprzątaniem, być może warto rozważyć skorzystanie z pomocy. Pomoc sprzątająca to jednak dość kosztowne rozwiązanie i należy się z tym liczyć. Jeżeli jednak porównamy ze sobą kilka różnych ofert, być może uda nam się znaleźć całkiem korzystną opcję. Ważne jest to, aby posiadać zaufanie do swojej pomocy domowej. Dobrym pomysłem będzie więc zapoznanie się z opiniami na temat poszczególnych pracowników i pracownik sprzątających. Im więcej tych pozytywnych opinii, tym rzecz jasna lepiej. Wydaje się, że najbezpieczniej będzie zatrudnić osobę za pośrednictwem jakiejś agencji.

Dodaj komentarz