Jak dbać o rośliny doniczkowe w mieszkaniu? Pielęgnacja zieleni

Jak dbać o rośliny doniczkowe w mieszkaniu? Pielęgnacja zieleni

Moda na rośliny w mieszkaniu panuje już od kilku sezonów i nic nie zapowiada tego, aby miało się to zmienić. Wiele osób chętnie wprowadza rośliny do swojego wnętrza a monstery, palmy i sukulenty już na stałe zagościły w naszych domach. Aby jednak ozdabiały one wnętrze, trzeba o nie odpowiednio dbać. Jak pielęgnować rośliny w domowych warunkach? Podpowiadamy.

Miejsce

Każda roślina ma swoje własne preferencje odnośnie do miejsca, w którym rośnie się jej najlepiej. Większość kwiatów lubi jednak stanowiska słoneczne, ale nie takie, w których są narażone na bezpośredni kontakt z promieniami słonecznymi. Rozproszone światło służy wielu roślinom i nie można narażać kwiatów na zbyt słabe i zbyt silne nasłonecznienie. Roślina, która jest postawiona w złym miejscu, bardzo szybko da nam o tym znać. W jaki sposób? Liście mogą zacząć żółknąć, a nawet wypadać, a wzrost rośliny zostanie zahamowany. Pierwszą rzeczą, którą możesz zrobić dla swoich roślin, jest postawienie ich w odpowiednim miejscu.

Odżywianie

Odpowiednie nasłonecznienie to nie wszystko. Bardzo ważne jest także odżywianie roślin odpowiednimi nawozami. Odpowiednie nawożenie sprawi, że rośliny będą szybciej rosnąć, a ich wygląd ulegnie poprawie. Wybieraj nawozy, które są przeznaczone do konkretnych gatunków roślin. Dobrej jakości odżywki możesz kupić w internecie na stronie https://gardenstart.pl/. Gotowe mieszanki nawozów są dobrym rozwiązaniem, jeśli nie wiesz jakie pożywienie dla roślin sprawdzi się najlepiej. Wystarczy, że wybierzesz gotowy produkt i zastosujesz się do instrukcji na opakowaniu. Wiele rodzajów roślin nawozi się wiosną i jest to najlepszy czas na zaopiekowanie się kwiatami po zimowej przerwie.

Czystość

Aby rośliny były ozdobą mieszkania, trzeba dbać o ich czystość. Regularnie czyść liście roślin z kurzu. Możesz do tego użyć specjalnych ściereczek do czyszczenia roślin. Jeśli nie masz takich pod ręką, to wystarczy zwilżona wodą szmatka lub gąbka. Pamiętaj, aby podczas czyszczenia roślin uważać na ich delikatne liście. Dotykanie liści nie jest wskazane, dlatego czyszczenie przeprowadzaj jedynie od czasu do czasu np. raz w tygodniu. Zadbaj też o to, aby usunąć zeschnięte lub zżółkłe liście. Monitorowanie czystości liści to też dobry sposób na to, aby zauważyć pierwsze zmiany świadczące o chorobie rośliny. Przebarwienia oraz inne nieestetyczne zmiany są sygnałem, że roślinę dopadła choroba, której trzeba się jak najszybciej pozbyć. Jeśli zbagatelizujesz ten problem, to kwiat może umrzeć i nic już nie będzie w stanie przywrócić mu pięknego wyglądu.

Dodaj komentarz