Krzesła Paris – do jakich miejsc będą najlepiej pasowały?

Krzesła Paris – do jakich miejsc będą najlepiej pasowały?

Jak wygląda krzesło Paris? Jego metalowy korpus może być pomalowany na różne kolory: na jasnożółty, czerwony lub pastelowy turkus – często jest pozostawiony jednak w naturalnym srebrnym odcieniu – ale mocno zakrzywione nogi i wycięte plecy krzesła są nie do pomylenia.

Gdzie najlepiej będą pasować krzesła w tym stylu?

W wielu różnych miejscach do użytku publicznego, zwłaszcza zatłoczonych: w przestronnych kawiarniach i słabo oświetlonych winiarniach, w lokalnych Pret a Manger i ekskluzywnych włoskich restauracjach. Możesz kupić wersję do swojego lokalu, jeśli Twój styl odpowiada właśnie takiemu wizerunkowi. Zasadniczo jednak to krzesło i odpowiadający mu stołek żyją w sferze publicznej jako miejsca z wyboru dla wszelkiego rodzaju restauracji, barów i kawiarni.

Krzesło zdecydowanie jest popularne, ale nie jest to nic nowego. Te krzesła, które widzimy dzisiaj, są oparte na Tolix „A Chair”, które francuski projektant Xavier Pauchard wprowadził na rynek w 1934 roku, jak podaje strona internetowa Tolix. Firma, wykupiona z bankructwa w 2004 roku, do dziś sprzedaje styl z możliwością układania w stos.

Muzeum Vitra Design w Niemczech twierdzi, że krzesło ze stali ocynkowanej Paucharda było w rzeczywistości riffem na wcześniejszym projekcie innego Francuza, Josepha Mathieu, który stworzył swoje metalowe krzesło „Multipl” na początku lat 20. XX wieku. Historyczka designu Charlotte Fiell, współautorka kilku książek o siedzeniach, mówi, że widziała inne, podobne krzesła z tamtego okresu i nie potrafi stwierdzić, czy wersja Mathieu była oryginalna.

„W tamtych czasach i wcześniej nie było tak ścisłej ochrony praw do wzorów”, mówi Fiell. „Jeśli ktoś zobaczył krzesło, które dobrze sobie radziło, złożył mu swój własny hołd lub jego odmianę, więc trudno jest z całą pewnością stwierdzić, kto był jego twórcą”. Może nie był pierwszy, ale Tolix stał się kultową wersją krzesła. Bardziej przemysłowa i solidnie wyglądająca niż konstrukcja Mathieu jest w ocenie Fiella „o wiele bardziej rozdzielczym projektem”.

Co decyduje o popularności tego  rodzaju krzesła?

Obecność krzesła w restauracjach jest dziś zgodna z jego historycznym zastosowaniem. Od ponad wieku styl ten jest obecny w bistrach i innych przestrzeniach publicznych. Dlaczego? Metalowe krzesło było i jest odporne na warunki atmosferyczne, trwałe i można je przechowywać na małych przestrzeniach, co w lokalach publicznych jest dużą zaletą. Oznaczało to, że idealnie nadaje się do szerokiej gamy zastosowań i jest szczególnie przydatne do siedzenia dla dużej liczby osób, na przykład w fabrykach, audytoriach, kawiarniach, na chodnikach i parkach.

Kiedy współcześni właściciele restauracji opowiadają o powodach zakupu krzeseł w stylu Tolix, skupiają się również na ich funkcjonalności.

„Są bardzo proste, można je układać w stosy, są lekkie. Do tego są bardzo łatwe w utrzymaniu i czyszczeniu”.

„Myślę, że kupiliśmy je, ponieważ są stylowe, stosunkowo niedrogie, są bardzo łatwe w czyszczeniu. Można je układać w stosy, więc są funkcjonalne do różnych lokali o małej przestrzeni, a dużym natężeniu ruchu”

Dodaj komentarz