Kopaczka do ziemniaków – jak wybrać?

Kopaczka do ziemniaków – jak wybrać?

Ziemniaki uprawiane są na świecie od wielu lat i nie zapowiada się, aby trend ten miał się niebawem zmienić. Zauważyć można również tendencję do dość sporego wzrostu cen ziemniaków na rynku. Ma to związek nie tylko z ogólnym wzrostem kosztów prowadzenia działalności i uprawy, ale też z mechanizacją gospodarstw rolnych. Urządzeniem, które skutecznie usprawnia proces zbiorów ziemniaków, jest kopaczka do ziemniaków. Czy warto zainwestować w tego typu maszynę rolniczą? 

Kopaczka do ziemniaków – jak działa?

Kopaczka do ziemniaków to maszyna rolnicza umożliwiająca mechaniczne wykopywanie ziemniaków z ziemi. Kopaczki mogą przybierać postać urządzeń przystosowanych do pracy z ciągnikiem. Mogą to być jednak również maszyny samojezdne, stanowiące odrębną jednostkę.

Najbardziej efektywnym narzędziem jest oczywiście kopaczka do ziemniaków samojezdna, jednocześnie samozbierająca. Inaczej nazywana jest kombajnem ziemniaczanym. Istnieją jednak również kopaczki, które jedynie wykopują ziemniaki na powierzchnię, a następnie muszą one zostać zebrane ręcznie.

Kopaczka do ziemniaków – jak przygotować się do zakupu?

Decydując się na zakup tego typu maszyny, należy dokładnie przeanalizować potrzeby i wymagania gospodarstwa. Wybór odpowiedniego rodzaju kopaczki zależy przede wszystkim od wielkości gospodarstwa czy rodzaju gleby.

Najważniejszą decyzją jest określenie, czy będzie to zakup koparki samojezdnej, czy też nie. W przypadku niewielkich upraw kopaczka do ziemniaków współpracująca z ciągnikiem powinna w zupełności wystarczyć. W przypadku dużych gospodarstw i upraw warto zainwestować w samojezdne urządzenie, najlepiej samozbierające. To masa zaoszczędzonej energii, czasu i ciężkiej pracy.

Bardzo ważnym czynnikiem jest również stałość i solidność konstrukcji. To szczególnie ważne w przypadku twardych gleb, gdzie bardzo łatwo o awarię. Solidnie wykonana i prosta w użyciu maszyna pozwoli z łatwością wydobyć na powierzchnię dojrzałe bulwy.

Nie bez znaczenia jest również kwestia finansowa. Zakres cenowy kopaczek jest dość szeroki i różni się ze względu na wiele kwestii, takich jak wielkość, funkcjonalność czy producenta.

Kopaczka do ziemniaków to bardzo funkcjonalne rozwiązanie, które pozwoli zoptymalizować prace rolne w gospodarstwach zajmujących się uprawą ziemniaków. Zbiory przebiegać mogą zdecydowanie szybciej i sprawniej. Taka inwestycja z pewnością zwróci się w niedługim czasie, między innymi poprzez minimalizację czasu i kosztów pracy ludzkiej związanej ze zbiorami ziemniaków.

Dodaj komentarz