Plama na skórze – martwić się czy lekceważyc?

Plama na skórze – martwić się czy lekceważyc?

Nie ma człowieka, który nie miałby na skórze jakiejś zmiany barwnikowej, tzn.miejsca o innym kolorze niż pozostały obszar.

Czy należy się tym martwić? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, lecz z pewnością nie powinno się plamy na skórze lekceważyć. Niektóre plamy mogą wskazywać na błędy w pielęgnacji lub naturalnie powstające z wiekiem, inne z kolei mogą wskazywać na konieczność udania się do lekarza.

Która plama nie jest groźna dla zdrowia?

Plama po opalaniu

Z całą pewnością bezpieczne, chociaż niezbyt atrakcyjna jest plama pozostająca po opalaniu. To efekt zbyt nagłej i intensywnej ekspozycji na słońce, po której ze skóry płatami i nierówno schodzi naskórek. Plama po opalaniu z czasem blednie, lecz niektóre może pozostać na dłużej.

Ostuda, potocznie nazywana plamą starczą.

Powstaje w związku ze starzeniem się skóry, zmianami hormonalnymi w wieku starszym oraz wywołanymi promieniowaniem słonecznym. Im starsza osoba, tym silniejszych kremów z filtrem powinna używać, by chronić skórę.

Plama na skórze może powstać też na skutek działania ziół lub leków hormonalnych. Przy kuracji zielem dziurawca należy unikać słońca.

Plama dziedziczna

Wiele osób dziedziczy po rodzicu jakąś plamkę. Jeżeli jest ona pojedyncza i nie ma żadnych innych, niepokojących objawów, można uznać, ze to taka rodzinna cecha.

Kiedy plamę na skórze należy skonsultować u lekarza?

Każda plama na skórze, która pojawia się nagle, zaczyna się rozrastać, swędzieć, staje się zaczerwieniona powinna stanowić powód wizyty u lekarza, najlepiej dermatologa. Niektóre mogą wskazywać na reakcję alergiczną na pokarmy lub leki, inne z kolei mogą sygnalizować zmiany chorobowe organizmu.

Bielactwo

Choroba objawia się utratą barwnika w skórze. Bielactwo nabyte zaczyna się na ogół przed dwudziestym rokiem życia i zaczyna się od jednej, niewiele znaczącej, białej plamy. Z czasem plama się rozrasta, dochodzą nowe i objęte są nimi całe połacie skóry. Osoby z bielactwem powinny chronić skórę przed słońcem i być pod stała opiekę lekarską.

Fakomatozy.

To grupa schorzeń onko-neurologicznych których istotą są brązowe, w kolorze kawy z mlekiem plamy na skórze. Pojawiają się stopniowo w okresie dzieciństwa. Pojedyncza, “kawowa” plama na skórze nie ma znaczenia, natomiast kiedy jest już ich 4 do 5, należy udać się do specjalisty i przeprowadzić dalszą diagnostykę. Chorób, które charakteryzują się występowaniem mnogich plam na skórze jest kilkadziesiąt, więc tylko specjalista może wskazać, czy i które z nich są objawem poważniejszej choroby.

Czy i czym plamę na skórze wybielić?

Metody likwidowania plam są dwie- laserowo lub przy pomocy kremu. Każdorazowo, przed podjęciem decyzji o rozjaśnieniu plamy lub jej zlikwidowaniu należy ją najpierw dobrze zdiagnozować. Przy braku rozeznania, czy plama jest łagodna i jest efektem zwyczajnego opalania lub reakcji na jakiś składnik czy też jest sygnałem o poważniejszych zaburzeniach zdrowotnych nie powinno się na własną rękę likwidować plamy. Można więcej zaszkodzić niż pomóc.

Dodaj komentarz