Rodzaje okien dachowych dostępnych na rynku

Rodzaje okien dachowych dostępnych na rynku

Okna dachowe

Okna dachowe to często stosowane rozwiązanie w przypadku nowoczesnego budownictwa. Jest to bez wątpienia dobra opcja, by dobrze oświetlić wnętrze naszego domu, a zarazem dać możliwość przewiewności naszego poddasza. Zaletą jest również widok, jaki rozciąga się na zewnątrz z takiego okna. Rynek dachowych okien zmienia się dynamicznie, dlatego warto być na bieżąco i zapoznać się z rodzajami okien dachowych, jakie oferują nam ich producenci.

Okna dachowe nazywane są również połaciowymi, właśnie z powodu stosowania ich na poddaszach użytkowych, montowane są w połaciach dachowych Mają one wiele zalet, o których wspomnieliśmy już we wstępie – służą do doświetlania pomieszczeń, ale bardzo ważne są też ich zastosowania cieplne, do których powinniśmy również przykładać wagę przy wyborze. Jeśli okna połaciowe nie zostały zaopatrzone w odpowiednie czujniki, to musimy pamiętać o tym, by zamykać je w przypadku nadmiernego słońca, lub w opadów deszczu.

Obsługa okien dachowych zwykle odbywa się manualnie, chyba, że znajdują się na dużych wysokościach – wówczas należy skorzystać ze specjalnych drążków teleskopowych. Oczywiście najbardziej innowacyjne jest sterowanie automatyczne, przy pomocy pilota, jednak nie każdego stać na taki wydatek. Jest to oczywiście najwygodniejsza forma sterowania, warto też zadbać o czujniki deszczu – dzięki temu nie musimy martwić się o to, czy okna są zamknięte w przypadku nadchodzącej ulewy. Pierwsza kropla i czujnik informuje o konieczności zamknięcia naszego okna połaciowego.

Jakie są więc rodzaje tych okien?

Wybór zależy w dużej mierze od kąta nachylenia od dachu. To powinno być kluczowe kryterium przy kupnie okna dachowego przez nas. Najpopularniejszym rodzajem okien połaciowych są okna obrotowe, a polecane są dla dachów o nachyleniu od 15 do 90 stopni. Nad kupnem okien wysokoosiowych powinniśmy zastanowić się w przypadku, gdy nachylenie naszego dachu wynosi od 20 do 65 stopni.

Okna uchylne i uchylno-obrotowe będą odpowiednie dla dachów od 15 do 55 stopni. Są one uważane za najlepszy rodzaj okien dachowych, jednak wiąże się to oczywiście ze znacznie wyższą ceną niż w przypadku dwóch pierwszych modeli. Balkonowy typ okien połaciowych będzie adekwatny do dachów o kącie nachylenia połaci od 45 do 55 stopni.

Warto również wspomnieć o oknach kolankowych, które co ciekawe składają się z okna fasadowego oraz połaciowego właśnie. Dzięki takiej kombinacji ten model zapewnia szersze pole obserwacji świata zewnętrznego. Ostatni rodzaj okien dachowych to tzw. wyłazy dachowe, które mają za zadanie umożliwiać szybkie i bezpieczne wejście na dach budynku, dlatego lokuje się je w pobliżu komina.

Dodaj komentarz