Ogród zimowy

Ogród zimowy

Domowy ogród przez cały rok

W dzisiejszych czasach coraz częściej decydujemy się na ogród zimowy przy swoim domu. Jest to wyjątkowe miejsce, bliskie przyrodzie. Możemy tam wypocząć i cieszyć się roślinami nawet w środku zimy. Ogród zimowy stanowi piękne dopełnienie salonu czy jadalni.

Najlepiej byłoby zaplanować ogród zimowy już na etapie projektowania domu. Już wtedy warto ustalić jaki ma mieć kształt i gdzie zostanie zbudowany. Potrzebne będzie również wykonanie specjalistycznych pomiarów. Rośliny, które będą się w nim znajdować też powinny być odpowiednio dobrane.

Jeżeli nie znamy się na ogrodnictwie wykonanie projektu i konstrukcji ogrodu zimowego najlepiej zlecić profesjonalnej firmie. Zapewnia ona fachowy montaż realizowany przez odpowiednio przeszkolonych i doświadczonych pracowników. Profesjonalnie przygotowany ogród zimowy może sporo kosztować. Jeżeli nie posiadasz odpowiednich środków finansowych możesz pokusić się o nieduży kredyt. Zwłaszcza jeżeli ogród nie był projektowany jednocześnie z domem. Dzięki temu szybciej będziesz mógł cieszyć się zielenią w zimie.

Ogród zimowy

Konstrukcja ogrodu zimowego musi wytrzymać obciążenie powodowane przez silny wiatr lub zalegający śnieg. Ponadto musi być szczelna, zwłaszcza w miejscu połączenia ścian ogrodu z domem. Dach ogrodu zimowego musi mieć odpowiednie nachylenie, od 10 do 45 stopni, co zapewni łatwe zsuwanie się śniegu. Do jego budowy warto użyć szkła hartowanego, które w przypadku rozbicia nie pryska na wszystkie strony i jest bezpieczne dla domowników. Profile nośne konstrukcji muszą być tak zamontowane, aby stawiały opór wszelkim zjawiskom atmosferycznym. Należy także pamiętać o skutecznym odprowadzaniu wody przy pomocy specjalnych rynien i rur spustowych. Jeśli chcemy zabudować taras, trzeba upewnić się czy wytrzyma obciążenie konstrukcji.

Ogród zimowy najczęściej wykonany jest z profili aluminiowych. Zapewniają one trwałość i dużą szczelność. Można je też łatwo kształtować. Jednak aluminium samo w sobie ma znikomą izolacyjność cieplną. Dlatego też używa się profili z przegrodą termiczną. Aluminium jest lekkie, łatwe w montażu i konserwacji. Jest też odporne na korozję.

Obecnie ogród zimowy to nie tylko element luksusowych rezydencji, ale także zwykłych domów jednorodzinnych. Może stanowić również zabudowę loggii w blokach. Jest on nie tylko piękny, ale także praktyczny. Umieszczone w ogrodzie rośliny wzbogacą wystrój domu. Niektóre z nich mają również właściwości zdrowotne. Warto zatem zainwestować i stworzyć w swoim domu zieloną przestrzeń, jaką jest zimowy ogród.

Dodaj komentarz