Wybramy idealne rośliny do naszego ogrodu

Wybramy idealne rośliny do naszego ogrodu

Jeśli zastanawiasz się, jakie rośliny do ogrodu wybrać , musisz rozważyć kilka ważnych czynników, którymi są Twój budżet, czas, miejsce, ale i plany związane z zagospodarowaniem terenu w przyszłości.

Jakie rośliny do ogrodu będą najlepsze dla Ciebie?

Ogród to przedłużenie domu. Tak, jak każdy dom ma swój charakter i styl, tak i przydomowe ogrody odzwierciedlają gust właścicieli i ich upodobania do spędzania wolnego czasu. Ogrody zatem mogą być bardzo zadbane, minimalistyczne w formie, pełne geometrycznych kształtów, ale mogą być też prowadzone w stylu angielskim, czy rustykalnym, które stawiają na naturę i wolność. Nie wszystkie rośliny pasują do poszczególnych stylów. Mają też różne wymagania dotyczące pielęgnacji. Próbując zatem podjąć decyzję, jakie ciekawe rośliny do ogrodu wybrać, zastanówmy się najpierw, jakie ogrody nam się najbardziej podobają. Kiedy znajdziemy inspiracje w postaci miejsc czy fotografii, możemy zacząć planować nasz ogród marzeń.

Ciekawe rośliny do ogrodu minimalistycznego

Ogrody minimalistyczne to oaza spokoju, prostota formy i elegancja. Fantastycznie komponują się z nowoczesnymi budynkami. Ogrody minimalistyczne nie lubią dekoracyjności – są monochromatyczne i stonowane. Ogrodnicy zakładający ogrody minimalistyczne bazują często jedynie na kilku roślinach, chociaż jeśli miejsce na to pozwala, nic nie stoi na przeszkodzie, aby wprowadzić większą różnorodność gatunkową. Ciekawe rośliny do ogrodu minimalistycznego powinny mieć zwarty pokrój i tendencję do rośnięcia w regularnych kształtach. Dlatego myśląc nad tym, jakie rośliny do ogrodu w tym stylu wybrać, należy szukać wśród takich, które są podatne na formowanie. Świetnie w tym celu sprawdzają się żywopłoty zimozielone, jak bukszpan czy cis. Do kulistego formowania idealnie nadaje się tawuła. Z drzew dobrze wybierać dąb, magnolię, klon lub grab. Kolorystycznym urozmaiceniem, stanowiącym akcent dopełniający minimalistyczną kompozycję, mogą być byliny takie jak czosnek i szczypiorek ozdobny oraz różnorodne trawy.

Jakie rośliny do ogrodu rustykalnego wybrać?

Ogród rustykalny, czyli inaczej wiejski, to prawdopodobnie najbardziej różnorodny rodzaj ogrodu. To przestrzeń będąca ukłonem w stronę typowo wiejskiego krajobrazu, świetnie komponująca się z klasycznym domem z cegieł, bali lub z jasną elewacją i elementami drewnianymi. Bez wątpienia nie powinno w nim zabraknąć kolorowych kwiatów, drzew owocowych i przydomowego ogródka warzywnego. Jeżeli chodzi o kwiaty, to najlepszym rozwiązaniem będą sadzone w dowolnych kompozycjach byliny, takie jak jeżówki, kosaćce, lilie, chabry, lwie paszcze, maciejki. Te gatunki absolutnie nie wyczerpują morza możliwości, jakie ma wiejski ogrodnik. Drzewa w ogrodzie wiejskim powinny dawać owoce, a wcześniej pięknie kwitnąć – najbardziej wdzięczne w tym względzie są czereśnie i jabłonie. W ogrodzie rustykalnym nie powinno zabraknąć ogródka warzywnego, który nie tylko doda uroku, ale także sprawi, że na naszym stole gościć będą świeże jarzyny. Najprostsze w uprawie są sałata, pomidory, kapusta, buraki, szczypiorek, cebula, pory, ziemniaki, cukinia i ogórki. W pobliżu można zasadzić zioła, takie jak bazylia, oregano, rozmaryn, lubczyk i cząber.

Ciekawe rośliny do ogrodu kombinowanego

Najczęściej spotykanym rodzajem ogrodu w Polsce jest tzw. ogród kombinowany, czyli taki, w którym najbardziej zaplanowana i regularna jest część przydomowa, a w miarę oddalania się od budynku, roślinność staje się coraz mniej okiełznana. W takim ogrodzie najlepiej sprawdzają się zarówno rośliny, które łatwo formować, jak te w ogrodzie minimalistycznym, jak i dodające kolorytu i rodzące owoce, jak w ogrodzie rustykalnym. NIe ma tutaj skodyfikowanych zasad, których należy się trzymać – warto jednak urządzając taki ogród mierzyć siły na zamiary pod względem ilości pracy, którą trzeba będzie mu poświęcić. Im więcej zróżnicowanych roślin, tym więcej wskazówek pielęgnacyjnych należy zapamiętać i zaopatrzyć się w odpowiednie nawozy i narzędzia.

Dodaj komentarz