Wystrój wnętrz, czyli otaczaj się pięknem

Wystrój wnętrz, czyli otaczaj się pięknem

Kto z nas nie spędzał chociaż kilka minut na przeróżnych blogach prezentujących nietypowe aranżacje wnętrz bądź wspaniałe posiadłości? Wbrew pozorom nie jest to oznaka próżności. Przynajmniej w większości przypadków. Według badaczy społecznych umiłowanie estetycznych przestrzeni wynika z naszej naturalnej potrzeby poszukiwania piękna i harmonii. Szczególnie w otoczeniu, którym mieszkamy lub pracujemy na co dzień.

Piękno, którego potrzebujemy

Psychologowie od dłuższego czasu przekonują, że urządzenie mieszkania wpływa nie tylko na komfort naszego życia, ale także ogólne samopoczucie. Dla osób szczególnie wrażliwych może mieć znacznie szersze konsekwencje, w tym prowadzić do częstych kłótni między partnerami, obniżenia wydajności, a nawet depresji. Dom, w którym od razu czujemy się dobrze, a jego estetyka wydaje się skrojona pod nas dostarcza nam dodatkowych doznań. Nie oznacza to jednak, że od razu musimy kupować najdroższe meble ze sklepów designerskich. Wręcz przeciwnie, podstawą powinno być posprzątanie to czego mamy. Czystość mieszkania ma nie tylko znaczenie estetyczne, ale też sprzyja wewnętrznemu oczyszczeniu. Powrót po ciężkim dniu do wysprzątanego mieszkania pozwala od razu się zrelaksować, zamiast znajdywać kolejne elementy wymagające uwagi (np. brudne naczynia, zakurzone meble).

Wygoda najważniejsza

Znaczenie ma jednak nie tylko estetyka, ale też komfort. Dla przykładu osoba chronicznie śpiąca na niewygodnym łóżku nigdy do końca nie wypocznie, więc będzie się to przekładało na ogół jej nastrojów i zachowań. Prawdziwe cuda da się więc zrobić wystrojem wnętrza. Stworzenie przytulnego i estetycznego mieszkania ma ogromny wpływ na samopoczucie. Nawet, jeżeli po kilku tygodniach wydaje się, że nie jest to aż tak ważne, wystarczy przyprowadzić znajomego, który mieszka w gorszych warunkach, żeby zauważyć rzeczywisty wpływ aranżacji wnętrza. Ważne jest przy tym odpowiednie zaplanowanie całości. Jeżeli chcemy spędzać z rodziną wspólnie czas to należy postarać się o wygodne kanapy, które naturalnie zgromadzą bliskich w salonie. Posiłki jedzone razem będą przyjemnością tylko wtedy, gdy wybierzemy odpowiedni stół i krzesła. Nawet najbliższa rodzina bądź przyjaciele niechętnie będą spędzać czas przy niewygodnym stole lub w za ciasnej jadalni. To tyczy się każdego elementu wystroju wnętrza. Są to bowiem elementy, które nie tylko powinny dobrze wyglądać, ale przede wszystkim zapewniać komfort. Stąd wielokrotnie słyszmy historię babć bądź dziadków, którzy mają swój ulubiony fotel. Może trochę rozlatujący się i skrzypiący, jednak doskonale dopasowany do ich potrzeb.

Życie w wygodnym domu ma też niebagatelne znaczenie dla związków. Relacje międzyludzkie same w sobie potrafią być bardzo napięte. Kiedy dodatkowego napięcia dostarcza dom, to przestaje być azylem dla partnerów. Zamiast szukać ukojenia coraz częściej będą widzieć w nim źródło frustracji i kolejnych problemów. Natomiast stworzenie doskonałej przestrzeni do mieszkania pomoże zostawić za sobą trudny codzienności.

Co do samego wystroju to trudno znaleźć uniwersalną zasadę, więc każdy powinien kierować się swoim gustem. Trudno bowiem oczekiwać od lubiących przytulne, bogato zdobione wnętrza, żeby wyrzucali wszystko i żyli zgodnie z zasadami minimalizmu. Jako, że mieszkanie ma ogromny wpływ na psychikę warto we własnym zakresie rozważyć to co się lubi, jak się spędza czas i czego oczekuje od mebli. Dopiero wtedy można naprawdę decydować się na wybór koloru ścian, mebli czy stylu urządzenia.

Dodaj komentarz