Na co zwrócić uwagę przy wyborze kasków ochronnych?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kasków ochronnych?

Kask ochronny to standardowe wyposażenie wielu pracowników fizycznych. Otrzymują go przede wszystkim osoby, które pracują na wysokości (na przykład telemonterzy), ale też pracownicy wykonujący swoje obowiązki w otoczeniu, w którym coś może potencjalnie spaść im na głowę (choćby pracownicy budowlani). Obowiązek zapewniania odpowiedniej ochrony głowy wynika z przepisów BHP, natomiast oczywiście nie dotyczy wszystkich pracodawców.

Kasków i hełmów nie muszą nosić chociażby zwykli pracownicy biurowi. Pojawia się w temacie tego typu kasków jedno istotne pytanie: jak dobrać taki kask, żeby po pierwsze zapewniał maksymalne bezpieczeństwo pracownikowi, a po drugie był zgodny ze wszystkimi regulacjami prawnymi? Przekonajmy się!

Jaki musi być dobry kask ochronny?

Kask ochronny powinien być przede wszystkim wytrzymały i wyprodukowany z wysokiej jakości materiałów. Ważne jest, aby możliwa była regulacja głównego pasa, żeby nie latał on na boki i nie spadał z głowy, a stabilnie się na niej trzymał. Jeśli na danym stanowisku występuje większe ryzyko spadnięcia kasku, ponieważ na przykład pracownik często się schyla, warto zwrócić uwagę na kształt pasa głównego, dobrym pomysłem może być też hełm z pasem podbródkowym.

Bardzo istotna jest także kwestia temperatury, w jakiej kask zachowuje swoje właściwości. Hełm, który nie ma żadnych dodatkowych oznaczeń w zakresie odporności na wysokie i niskie temperatury, posiada zakres temperatur od -10 stopni Celsjusza do +50 stopni Celsjusza. Będzie on dobrym wyborem na stanowisku, na którym pracownik nie ma kontaktu z ekstremalnymi temperaturami.

W innym przypadku mogą przydać się inne rodzaje hełmów. Znaleźć można poza hełmem podstawowym także kaski ochronne do stosowania w niskich temperaturach (do -20 stopni Celsjusza) lub w bardzo niskich temperaturach (do -30 stopni Celsjusza). Jest też hełm do stosowania w bardzo wysokich temperaturach (do aż 150 stopni Celsjusza).

Istnieją także hełmy stworzone konkretnie z myślą o danym stanowisku pracy, takie jak hełmy dla górników, leśników, elektromonterów czy budowlańców. Uwzględniają one nie tylko potrzeby uniwersalne, ale też takie, które może mieć pracownik wykonujący ściśle określony zakres obowiązków (na przykład wydobywający węgiel).

Sprawdź spełniane normy

Hełm powinien spełniać wszystkie normy wymagane w przypadku tego rodzaju środków ochronnych. W przeciwnym wypadku nie tylko ryzykujemy zdrowiem i życiem pracownika, ale także karami, w razie wykrycia nieprawidłowości podczas kontroli BHP.

Informacja o spełnianych normach powinna być zazwyczaj zawarta w karcie produktu w sklepie lub hurtowni, w których będziemy dokonywać zakupu, łatwo więc można zweryfikować, czy kask spełnia niezbędne wymagania.

Dodaj komentarz