Jakie kwiaty do ogrodu wieloletnie wybrać?

Jakie kwiaty do ogrodu wieloletnie wybrać?

Urządzając przestrzeń wokół domu, warto wybrać do ogrodu kwiaty wielosezonowe. Charakteryzują się one dużą odpornością na warunki atmosferyczne, dzięki czemu ich uprawa nie jest skomplikowana, a my co roku możemy cieszyć się pięknem tych roślin. Kwiaty do ogrodu wieloletnie są idealne dla osób, które nie mają dużego doświadczenia w ogrodnictwie.

Astry alpejskie

Aster alpejski, zarówno niebieski jak i różowy, pięknie prezentuje się w ogrodzie. To wyjątkowo ozdobna bylina o gwieździstym kształcie kwiatu. Każdego roku obficie kwitnie, jest idealny do ogrodu skalnego, stanowi także atrakcyjną ozdobę rabatek. Znakomicie komponuje się z innymi roślinami. Nie ma dużych wymagań jeśli chodzi o podłoże. Lubi miejsca nasłonecznione, doskonale rośnie także w półcieniu. Jest łatwy w uprawie i bez problemu znosi zimowe warunki, gdyż jest mrozoodporny. To jedne z najpopularniejszych kwiatów do ogrodu wieloletnich. Astry osiągają wysokość do 20 cm. Kwitną od maja do czerwca. Rozmnażania astrów możemy dokonać w prosty sposób – poprzez podział rośliny po okresie kwitnienia lub poprzez wysiew nasion.

Hortensje

To wielosezonowe rośliny, które idealnie sprawdzą się na działce czy w ogrodzie. Mają bardzo ładne, wysokie, dekoracyjne kwiaty i mięsiste liście. Uprawa hortensji nie jest trudna, ale wymaga przestrzegania pewnych zasad. Najlepiej posadzić je w miejscu słonecznym, gdyż sprzyja to lepszemu kwitnieniu. Warto zadbać także o odpowiednie podłoże – najlepiej próchnicze. Hortensja znakomicie prezentuje się w ogrodzie jako pojedyncza roślina oraz jako grupa kwiatów np. na tle trawnika lub iglaków. Co ciekawe, istnieje możliwość wpływania na kolor kwiatów hortensji. W tym celu należy odpowiednio dopasować kwasowość gleby. Aby uzyskać czerwonawe odcienie hortensji, powinniśmy utrzymywać bardziej zasadowy odczyn, natomiast kwaśna gleba spowoduje, że kwiaty staną się niebieskie.

Konwalie

Kojarzą się z wiosną, są śliczne i pięknie pachną. Konwalie to rośliny o subtelnym wyglądzie – ozdobne kwiaty wyglądają jak białe dzwoneczki, a smukłe, długie liście nadają im uroku. Konwalie są bardzo lubianymi i popularnymi kwiatami do ogrodu wieloletnimi. Rośliny te będą rosnąć bez problemu praktycznie w każdym miejscu ogrodu. Idealnie sprawdzą się w obszarach zacienionych, a także w półcieniu, na wilgotnej glebie. Konwalie są odporne na choroby, rzadko atakują je szkodniki. Z tego powodu konwalia uchodzi za roślinę dobrą do uprawy nawet dla osób bez doświadczenia w ogrodnictwie. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że konwalia to roślina trująca i przypadkowe spożycie jej kwiatu może doprowadzić do zatrucia.

Fiołki

Fiołki ogrodowe to jedne z najmniejszych roślin spotykanych w ogrodzie. Niemniej jednak zasługują na uwagę i cieszą się dużym zainteresowaniem ze względu na swoje walory. Są to mało wymagające kwiaty do ogrodu wieloletnie. Fiołki to rośliny o licznych, drobnych, niewysokich, fioletowych kwiatach. Charakteryzują się przyjemnym, intensywnym, słodkim zapachem. W ogrodzie tworzą zwarte kępy i wyglądają uroczo na tle trawnika lub przy oczkach wodnych. Kwitnienie następuje dwa razy w roku, najpierw na wiosnę, później jesienią. Najlepiej czują się w miejscach zacienionych i wilgotnych. Stanowią doskonałą ozdobę każdego ogrodu.

Piwonie

Piękne kwiaty o przyjemnym zapachu, łatwe w uprawie. Mogą cieszyć nasze oczy przez wiele lat rosnąc w tym samym miejscu. Piwonie są bardzo chętnie uprawiane w ogrodach ze względu na atrakcyjny wygląd. Bujne kwiaty piwonii mogą mieć kolor biały, purpurowy, różowy lub żółty. Liście także moją walory ozdobne. Piwonia lubi miejsca nasłonecznione, jednak zbyt długa ekspozycja na słońce może powodować usychanie kwiatów, dlatego najlepiej posadzić ją w miejscu, które zapewni jej także cień.

Malwy

Malwy są bardzo estetycznymi wizualnie roślinami, które w ostatnich latach zaczęły coraz bardziej wracać do łask. Kojarzą się głównie ze wsią, jednak to wcale nie jest jedyne miejsce, w jakim można je uprawiać. Występują w wielu odmianach, ale w naszym kraju bezsprzecznie największą popularnością cieszy się malwa różowa. Co ciekawe, wcale nie musi ona mieć takiego koloru, na jaki wskazywałaby jej nazwa. Może być nawet czarna! Jest ona dość dużym kwiatem, jednak znajdzie miejsce zarówno w małych ogródkach, jak i wielkich ogrodach, a jej uprawa nie jest szczególnie skomplikowana. Należy przede wszystkim pamiętać o podwiązaniu jej pędy, aby się nie załamywały. Dobrym miejscem dla niej będzie lokacja słoneczna.

Begonie

Begonia bulwiasta będzie świetnym wyborem zwłaszcza dla osób, które poszukują ładnej rośliny o ciekawym wyglądzie do posadzenia na balkonie, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby posadzić ją także w ogródku. Nie jest ona bardzo duża, więc idealnie sprawdzi się nawet na niewielkiej przestrzeni. Jest wiele jej odmian, które pozwalają na dobranie czegoś idealnego dla danej osoby tak, aby nie gryzła się z całą resztą aranżacji. Jej dużą zaletą jest fakt, że nie wymaga dużych zdolności ogrodniczych. Należy jedynie pamiętać o stosunkowo częstym podlewaniu i nawożeniu, a także o tym, żeby nie pozostawić jej samej sobie w zimę. Nie są to kwiaty do ogrodu wieloletnie, które dobrze radzą sobie z zimnem.

Liliowce

Jeśli chodzi o kwiaty do ogrodu wieloletnie, liliowce są absolutną klasyką. Nie każdy będzie zainteresowany liliowcami, ponieważ rośliny nie należą te do tych najbardziej wizualnie zachęcających, chociaż zależy to także od indywidualnych preferencji oraz odmiany, którą wybierzemy. Wariacji liliowców jest cała masa, tak więc z pewnością każdy będzie w stanie znaleźć coś dla siebie. Ogromnym plusem na rzecz liliowców może być fakt, że to rośliny bajecznie proste w uprawie. Nie wymagają ani częstego podlewania ani żyznej ziemi, nie przeszkadza im nawet susza. Mogą więc być idealnym startem dla początkującego ogrodnika.

Ciemiernik

Ciemiernik jest bardzo miłym dla oczu kwiatem, a do tego stosunkowo niewymagającym. Nazywa się go czasem różą Bożego Narodzenia, ponieważ właśnie w tamtym okresie zakwita. Przede wszystkim warto wspomnieć, że są to rośliny, które można posadzić w półcieniu, a jeśli nie ma innej opcji – nawet w cieniu. Piękne są nie tylko ich wyjątkowe fioletowe kwiaty, ale też unikalne liście. Jeśli dobrze o nie zadbamy, z powodzeniem mogą rosnąć w naszym ogródku nawet dobre kilkadziesiąt lat. Niestety tak jak i begonie, nie są one bardzo odporne na zimno, chociaż umiarkowanie srogie zimy powinny przetrwać bez większego problemu.

Dodaj komentarz